Fiyat farkı 100’den fazla ilaçta katlanarak arttı

İlaçlarını almak için eczanelere giden bazı hastalar, bir süredir normalden yüksek fiyat farkıyla karşılaşıyor. Bazı ilaç firmalarının mevzuatta yer alan kamu kurum iskontosunu uygulamayı bırakması sonucu 100’den fazla ilaçta ödenen fiyat farkı katlanarak arttı.

İlaçlar arasında kanser, epilepsi, göz ve tansiyon ilaçları da var. Üstelik hastaların alabileceği muadil, yani eş değer bir ilaç da yok.

NTV’den Öykü Tüccar’ın haberine göre, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney, “SGK, geri ödeme listesi olan ilaçlar için firmalardan bir indirim talep ediyor, firmalar da vermeyi taahhüt ediyorlar ve mevzuat gereği zorunlu bir uygulama oluyor. Yaklaşık 100 ilaçta kurum iskontosunu ilaç firmaları uygulamaktan imtina ediyorlar” diye konuştu.

Arman Üney, “Kronik bağırsak ilacı, örnek vermek gerekirse bir kutusundan 500 lira fiyat farkı çıkıyor. 3 ayda 6 kutu kullansa hastanın 3 bin lira ödemesi gerekiyor. Bu ilaçların eş değerleri yok yani yerine hasta başka bir ilacı alarak fark ödemeden alamıyor” bilgisini verdi.

Eczacılar da hastaların ilaç alırken sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

Erdoğan Şatır, “Normal tansiyon ilacında 300-400 lira fiyat farkı çıkmaya başladı. Kutu adetlerini indiriyorlar ‘bir kutu alalım önümüzdeki ay bakalım’ diyorlar. Ciddi sıkıntılar yaşanıyor, hiç alamayanlar da var” ifadelerini kullandı.

Rana Çoruh da, “En düşük fiyat 100 liradan başlıyor. Bir hastanın reçetesindeki fark giderek artıyor. Hastalar ilaçlarını almadan gidebiliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir